NB! Kindla ostusoovi korral helistage ette, et vältida tühisõitu, kuna sortiment võib kiiresti muutuda.

Korduvad küsimused

Milliseid istikuid müüakse?
1. Potitaimed - pehme kilepott/tugev plastikpott, pikka aega potis kasvatatud, juurdunud, võib istutada kogu hooaja jooksul
2. Mullapalliga - pakitud võrku ja kangasse, enne müümist hoitakse mõnda ega, et taim jõuaks enne kosuda
3. Juurepalliga - üleskaevatud, juured paljad, seejärel pakitud kangasse, saab istutada puhkeseisundis (varakevadel või sügisel, kui lehed on juba langenud)
4. Paljasjuursed - üleskaevatud, juured paljad, saab istutada puhkeseisundis (varakevadel või sügisel, kui lehed on juba langenud)

Pildiviide koos lisainfoga: https://juhendaja.ee/puude-istutamine-kuidas-istutada-0738samm0/
 



Mis kollakad terad need taimepotis on? Kas teomunad?
Tegu on kaasaegse ja loodussõbraliku pikatoimelise Osmocote väetise graanulitega. Teetigude munad on ühesuurused, sama värvusega ja paiknevad kobaras koos. Väetisegraanulid on ebaühtlase suuruse ja värviga ning paiknevad hajusalt.
Hispaania ehk lusitaania teeteo munad:

Väetisegraanulid:


Kas 4-sordiga perepuust võib lõpuks saada 1-sordiga puu?
See võib juhtuda siis, kui võrakujunduse käigus mõni sort välja lõigata. Puukoolist väljudes on perepuudel eri sordid tähistatud teibiga ja etiketiga. Soovitame kodus hiljem puu kasvades lisada mittelagunevast materjalist paelad eri sortide tähistamiseks. Pael peaks olema lõdvalt, et ei sooniks. Alloleval pildil on näha, kuidas on etikettidega ja teipidega perepuu sordid märgistatud.


Kas mureli (maguskirsi) perepuid ka müüte?

Müüme mureli perepuid ka. Poogitud madalakasvulisele alusele VC-13. Mureli perepuude valik ja hinnad leitav kodulehel vasakul menüüs "Perepuud" all. Link https://www.seedripuukool.ee/4-perepuud.html



Haiguste tõrje puuvilja- ja marjakultuuridel

Fungitsiidid lubatud vabamüügiks puuvilja- ja marjakultuuridele on:

Switch 62,5 WG:

Kirsipuud, ploomipuud: haiguste kompleks sh hahkhallitus ja puuviljamädanik

Pirnid, õunad: haiguste kompleks, sh hahkhallitus puuviljamädanik ja kärntõbi

Maasikas: hahkhallitus ja antraknoos

Marjapõõsad: hahkhallitus ja antraknoos

Vaarikas: hahkhallitus

Score 250 EC:

Kirsipuud, ploomipuud: mädanikud (Monilia)

Pirnid ja õunad: kärntõbi ja õunapuu jahukaste

Aliette:
Maasikal maasika-fütoftoroos

Chorus 50 WG:

Kirsipuud, ploomipuud: puuviljamädanik

Küdoonia, pirnid ja õunad: kärntõbi

Prestop:

Maasikas: hahkhallitus ja juurehaigused, mille tekitajaks on Pythium

Vaarikas: juurehaigused, mille tekitajaks on Pythium

Link taimekaitsevahendite registrile siin. Taimekaitsevahendite registris on võimalik eraldi otsida vabamüügis olevaid taimekaitsevahendeid samuti konkreetsele kultuurile ja ka kahjuri vastu. 

Info ja kontakt: https://www.pta.agri.ee
 



Jänesekahjustused
Mida teha, kui jänes on käinud noore viljapuu tüvega maiustamas? Teinekord rikuvad nad närides ära isegi vanemaid puid.
Kui jänes on koore ringiratast ümber tüve ära närinud, siis pole tegelikult muud teha, kui puu närimispiirini tagasi lõigata. Et tänavu oli lumi paljudes kohtades paks (ja küllap on veel mitmel pool seda praegugi!), siis on allpool lume-(närimis-)piiri piisavalt uinuvaid pungi, mis kevade edenedes ärkavad ning milles siis paari-kolme aastaga uue kena puu kasvatada saab.
Väga tõenäoliselt hakkab kasvama mitu võrset, millest siis üks kõige sirgem, püstisem ja toekam välja valida (ülejäänuid eemaldades) ning tugikepi abil üles püstiseks siduda.
"Et kas tõesti siis ühestainsast pisikesest võrsekesest kasvab terve puu?!" Aga muidugi! Puukoolis on istikute saamiseks valdavalt kasutusel silmastamine, st puu kasvab ühest pungast.
"No aga kui märkasin kahjustust kohe ja katsin kogu näritud hästi hoolikalt haavapeitsiga? Olen kindel, et haav ei jõudnud veel kuivama hakatagi. Äkki ikka kasvab uus koor peale?" Paraku ei. Kui koor on ümber tüve puiduni ära näritud, on ainuõige variant terve puu kahjustamata kooreni maha lõigata ja lõikehaav pookevaha või parem haavapeitsiga katta.
"Miks ei võiks vähemasti proovidagi - no ehk ikka kasvab uus koor asemele. Ja kui ei kasvagi, eks ma siis lõikan sügisel terve kooreni tagasi..." Nii tehes on sügiseks puu surnud paraku... Põhjus on selles, et kui koor on ümberringi kuini puiduni ära näritud, ei pääse toitained enam lehtedest juurtesse, mis siis nälga jäävad. Kui nüüd näritud tüvi haavapeitsiga kuivamise vältimiseks ära katta, on suur tõenäosus, et puu võib veel lehte minnagi ja õitseda ka, ent siis kuivab suvel järsku ära, sest selle aja peale on juured mullas surnud. Nemad ju lehtedest toitaineid enam ei saanud.
Samas on põhimõtteliselt võimalik noorest puukesest veel asja saada, kui kasvõi sentimeetrilaiune kooreriba juurestiku ja võra ühendamiseks terveks on jäänud. Puu põeb mitu aastat - aga elab üle. Tagasilõikus on aga ka sellises seisus mõistlikum.
"Mis siis parem on - kas ära näritud puu asemele uus istutada või allesjäänud terve koorega köndist uus puu kasvatada?" Pigem köndist ise uus puu kasvatada, sest sel on ju tugev juurestik olemas ning võrse(d), mis köndist tulevad, kasvavad kiiresti. Paljud sordid on võimelised esimese suvega ennakvõrsetest võra kasvatama hakkama. Ja paari-kolme aasta pärast võib selliselt taastatud õunapuult juba saakigi saada.

Noorte puude tüvesid on tarvis kaitsta võimaliku ründe eest.  Aiandus- ja ehituspoed pakuvad erinevaid materjale, mida panna ümber tüvede ja väiksemate istikute puhul isegi ümber võra, sest kitsed kipuvad ka võra näksima. Oluline on, et materjal laseks õhku läbi. Puude kaitsmiseks sobivad ka kodus leitavad vahendid nagu näiteks võrgust kartuli- või sibulakotid.
  
Lumes olnud tüveosa on veel kahjustamata koorega ning sinnamaani tuleb see puu ka kohe tagasi lõigata. Ülevalt poolt on koor ümberringi ära näritud.

Selliselt ära rebitud koore alune kambium (mis ühele poole koort ja teisele poole puitu kasvatab) on osaliselt alles ning kui selline haav enne kambiumi ära kuivamist õnnestub nt Arbokoliga üle võõbata, tekitab kambium uue koore ning haav kasvab kinni. Loomulikult vaid eeldusel, et tüvi altpoolt lootuseltult ära näritud ei ole.

Selline väike haavake pole puule ohtlik. Terava noaga tuleks narmendav koor ära lõigata, haava servad siluda ning haav ise mingi haavapeitsiga (Arbokoliga näiteks) katta. Juba sügiseks on asi korras.