NB! Kindla ostusoovi korral helistage ette, et vältida tühisõitu, kuna sortiment võib kiiresti muutuda. Tasumine on sularahas.

Istutamise juhend

PUUDE JA PÕÕSASTE ISTUTAMINE

 

Potis kasvatatud nõuistikutel on juurekava hästi kaitstud. Istutusel on juured terved ja istikul kasvuseisakut ei tule. Seetõttu on ka viljakande algus varajasem.

VILJAPUUD. Istutamiseks on vaja lisaks istikule: vett 40-50 liitrit, head komposti või istutusmulda 50-60 liitrit, varuväetist augu põhja umbes 300 gr (happelistel muldadel  luuviljalistele  veel  juurde 100g puutuhka või lupja), toestusvaiasid vähemalt 2, pehmet sidet.
Enne istutamist pange mullapalliga istik vette seniks kuni õhumulle enam ei eraldu.
Istutusauk kaevake läbimõõdus 60-70 cm, sügavus sama. Pealmine, viljakas must muld pange eraldi hunnikusse, altpoolt kaevatud pinnas teisele poole. Istutamisel puistake varuväetis augu põhja ja täitke istutusauk poolest saati viljaka mulla ja komposti seguga. Tallake see tihedaks. Õige istutussügavuse määramiseks asetage taim istutusauku nii, et pookekoht jääb maapinnaga ühetasa. Vajadusel lisage auku mulda või võtke vähemaks.
Eemaldage kile või plastikpott. Juhul, kui juured on tugevasti keerdunud, harutage neid lahtisemaks, nii et mullapall jääb kokku. Asetage taim paika ja täitke istutusauk ümber mullapalli mulla ja komposti seguga. Tallata pinnas tihedaks. Altpoolt võetud pinnasest saab teha kastmisvalli. Kasta võib istutuse käigus või pärast istutust 40-50 liitrit vett puu kohta. Juhul kui edaspidi ilm on palav ja kuiv, kastke õhtutundidel päevasooja veega nii, et ka lehed märguksid.
Toestusvaiad võib lüüa augu põhja kinni. Siduda pehme materjaliga erinevatel kõrgustel soonimise vältimiseks. Valged tüvekaitsed on head varakevadise päikesepõletuse, näriliste ja natuke ka trimmerivigastuste kaitseks.
PÕÕSAD. Põõsaste istutamisel vähendada eelpool mainitud vee-, komposti- ja väetisekoguseid poole võrra. Põõsad istutada ca 10 cm varasemast sügavamale.

Põhjalikumad istutussoovitused leiate Jaan Kivistiku raamatust „Puuviljaaedniku istutusraamat“ kirjastus „Hea lugu“ 2017.