NB! Kindla ostusoovi korral helistage ette, et vältida tühisõitu, kuna sortiment võib kiiresti muutuda.

Viinapuude sügisene lõikus, talvitumine

SÜGISENE LÕIKAMINE

Seedri Puukoolis lõikame sügisel kõik viinapuud tagasi ja paneme talveks katte peale.

Sügisene tagasilõikamine 3-4 aastase taime puhul. Esimene pilt on tehtud enne lõikust ja teine pärast lõikust. 

 
 
 
Kõigepealt enne põhjalikumat lõikama hakkamist eemaldasime liigse sodi nagu lehe- ja marjajäänused, et saada taimest parem ülevaade. Seejärel lõikasime ära kuivanud oksad ja varrejupid ning ka liigpeenikesed korgistumata varred ja varreotsad.
 
Järgmisena valisime välja 3-4 kõige tugevamat peavart, mille jätsime alles. Tänavusi võrseid lõikasime lühemaks. Allesjäetavate võrsete arv ja pikkus sõltub sellest, kui palju sul on ruumi taime kasvamiseks. Talvituma jätame ühele taimele tavaliselt kokku umbes 20-30 punga.
 
 

Sealjuures tuleb lõikamisel jätta allesjäävale võrsele alati võimalikult pikk tüügas - lõigata vahetult järgmise punga alt, et vähendada kevadist mahlajooksu. 
 

TALVITUMINE
 
Talvetingimuste ühtlustamiseks painutame väädid vastu maad, raskuseks oleme meie kasutanud multšikotte. Katmiseks kasutasime varasemalt mulda, nüüd aga peenravaipa.
Kevadel, kui maa on juba ära sulanud, võtame katte pealt, aga vääte üles veel ei toesta. Noored võrsed ja õiepungad võivad öökülmadega kahjustuda - öökülma ohu korral katame taimed kattelooriga. Pärast õitsemist toestame ja kinnitame taimed traadile.

Erinevaid lõikamis- ja katmisviise on tegelikult mitmeid - eks igaüks leiab enda tingimustesse sobivaima. 
 
Veel kasulikku infot ja näpunäiteid: