NB! Kindla ostusoovi korral helistage ette, et vältida tühisõitu, kuna sortiment võib kiiresti muutuda.

Alused, pookematerjal, pookimine

Alused, pookematerjal, pookimine

Võtame vastu tellimusi pookokstele ja alustele. Varasematel aastatel oleme tellimused teele pannud märtsikuus, senikaua hoiustame hoidlas.
Alloleval pildil on näha kulleriootel pookoksad ja alused.

Viljapuude aluseid ja pookoksi on hakatud meie käest üha rohkem tellima. Oleme väga rõõmsad, et inimeste huvi selles valdkonnas on suurenenud ja et meid usaldatakse. Meie puukool on vist ainuke puukool, kust üldse saab soetada pookoksi ja viljapuude pookealuseid ning meil on hea sortiment ja kvaliteetne materjal. Lisaks on inimestel võimalik saata meile oma nö. tundmatu lemmikpuu pookoksad, et sorti säilitada.


TELLIMINE JA KOHALETOIMETAMINE 
Pookokste või aluste ostusoovist andke palun teada e-kirjaga. Tellimise e-kirjas palume märkida: postiaadress koos indeksiga ja saadetise vastuvõtja telefoni number (kuller helistab tund enne saadetise kohalejõudmist). Kui tellimus on komplekteeritud, saadame e-kirjaga arve. Peale arve tasumist läheb pakk teele. Tellitud alused ja pookoksad saadame OSC kullersaadetisena. Mandril jõuab saadetis tavapäraselt kohale 2 tööpäevaga, saartele läheb päev kauem. Saartele on saatmiskulu koefitsendiga 1,5. Suurematele kogustele tuleb tulla koha peale järgi. Pakiautomaate me ei kasuta, sest saadetav kaup ei mahu sageli pakiautomaatide kappidesse. OSC kullerteenus on väga mugav - pakid võetakse meie juurest peale ja toimetatakse kliendile koju kätte. Saatmise hind koos pakkimisega: kuni 1 kg 8,00€; kuni 3 kg 9,00€; kuni 5 kg 10,00€ (üks pookoks kaalub 20-30 g, üks pookealus kaalub 30-50 g).


POOKEALUSED - Alused on sobilikud talviseks pookimiseks ja suvel silmastamiseks

 • Õunapuu keskmisekasvuline kloonalus
  • Malus domestica MM 106 - MÜÜDUD
 • Seemikalused      
  • Haralise ploomi (alõtša) seemikud Prunus cerasifera - hind 1.50 €
  • Mahaleb - kirsipuu, lõhnav kirsipuu Prunus mahaleb - hind 1.50 €
  • Harilik pirnipuu Pyrus communis - hind 1.50 €
  • Üheemakaline viirpuu Crataegus monogyna - hind 1.50 €


Vasakult: õunapuu kloonalus, hariliku pirni seemik, karvase viirpuu seemik, maguskirsi seemik ja haralise ploomi seemik
 

POOKOKSAD
Oksad võib ära tellida varakult - juba sügisel/talvel ja pakke saadame kuni märtsi lõpuni, seni kaua võime siin hoiustada. Oksad võetakse puukooli pookokste emapuudelt. Istandus on kontrollitud, sordipuhas ja kahjustajate vaba. Pookoksi saab ka kohapeal osta, kui eelnevalt aeg kokku leppida - vt kontakt.

Oksad varume enne suurte talvekülmade tulekut. Hea pookoks on vähemalt 40 cm pikkune, lõikekohalt pliiatsi jämedune üheaastane juurdekasv. Ühelt oksalt saab 4-5 kahepungalist pooki. Oksi hoiame keldris nullilähedasel temperatuuril, parasniiskes keskkonnas.

Kodune pookokste hoiustamine kuni pookimiseni - võimalusel keldris, kus on nullilähedane temperatuur. Kui keldrit ei ole, hoida külmikus piimapudeli temperatuuril. Kõige mugavam on pakkida kilekotti, kuhu lisada natuke parasniisket turvast, saepuru või sammalt. Kotisuu koomale siduda. Okste ladvad tuleb kotist välja jätta, et õhk paremini liiguks.

Pookoks maksab 1,80 €/tk. Saadetisega tuleb kaasa taimepass. Oksi saadame kuni märtsi lõpuni, hiljem läheb liiga kiireks. Kui mõne sordi oksad otsa saavad, siis võib neid saada suvel silmastamiseks.

Lisaks pookokstele ja viljapuude alustele müüme ka vajalike tarvikuid, mida oleme ise pikki aastaid kasutanud:
Haavamääre mastiks 'Arbokol' 200 ml - hind 7.00. Loe lähemalt : https://www.aianduskool.ee/wp-content/uploads/2017/02/Mastiksid-17.pdf
Isekleepuv ja - lagunev pooketeip 'Buddy Tape' - 1m 1,50€.

Pookimisest lähemalt:

 • Kui poogitakse jämedatele okstele (näha kohe video alguses Vaata videot), siis on hea kasutada isoleerteipi, mida saab elektritarvete poest. 
 • Pookealusele või peenematele okstele pookimisel (näha videos alates 00:13 Vaata videot) kasutame isekleepuvat pooketeipi 'Buddy tape', laiusega 3 cm, perforeeritud (sälgutatud) 7 cm vahedega. Sidumise käigus venitame 7 cm jupi 20-25 cm pikkuseks, et pookekohale jääks 2-3 kihti teipi. Venitamisel muutub teip kleepuvaks. Kui pookekomponendid on peenemad, läbimõõt näiteks 5-10 mm, siis on kasulik lõigata teibijupp pikkupidi pooleks. 
  Ühe meetri pikkuse jupiga saab pookida 14-28 istikut. Iselagunevat pooketeipi on müügil olnud ka aianduskeskustes.

POOKOSKTE VALIK - sortiment täieneb peagi

ÕUNAD

Suvi: Kasper, Konfetnoje, Krügeri tuviõun, Martsipan, Pirja, Silva, Suislepp, Tallinna pirnõun, Valge klaar 
Sügis: Auksis, Aule, Kaja, Kallika, Kovalenkovskoje, Krameri tuviõun, Krista, Lembitu, Liivi kuldrenett, Melba, Sõstraroosa, Sügisjoonik, Tiina
Tali: 5-15-155, Kaari, Kareli, Karksi renett, Katre, Kirki, Liivi sibulõun, Liivika, Lobo, Meelis, Zarja Alatau, Talvenauding, Tartu roosõun, Tellissaare
Salatiõunad: Kuku, Salla
Iluõunapuud: Professor August Vaga, Red Splendor.
Rippoksalised: Elise Rathke, Royal Beauty.

PIRNID

Duhmjanaja, Kurvitsa lemmik, Moskovskaja, Mramornaja, Pepi, Tartu, Tjutševskaja.

PIHLAKAD

Alaja krupnaja, Granatnaja, Rosina.

VIIRPUUD

Paul's Scarlet, Toba.

HAPUKIRSID

Molodjoznaja, Novella, šokoladnitsa.

MAGUSKIRSID

Anu, Dönisseni kollane, Elle, Madissoni roosa, Meelika, Tontu, Zorka.

PLOOMID

Agen (Ageni säilisploom), Ave, Edinburgh, Emma Leppermann, Heljo kreek, Kihelkonna, Liivi kollane munaploom, Mount Royal Plum, Märjamaa, Polli viljakas, Renklod Haritonovoi, Victoria, Vilmitar.


Maaleht, 04.05.2017 - näpunäited viljapuu pookimise kohta

• Vaata videot

 

LEMMIKPUU SÄILITAMINE!
Seedri Puukoolis kasvatame istikuid ka klientide poolt saadetud pookokstest. Võib juhtuda, et olemasoleva lemmikpuu aeg hakkab ümber saama ning sort on tundmatu nii, et ei tea mida puukoolist küsida. Sellise puu küljest tuleb varuda sügisel või talvel sobivad oksad, tingimata enne kui karmid külmad neid näpistavad. Pookimiseks sobivad üheaastased, kõrvaloksteta, heas kasvujõus oksad. Piisab umbes 40 cm pikkusest oksast, alumise otsa läbimõõt lõikekohas peab olema vähemalt 5 mm (pliiatsijämedune) ja enam. Sageli on suurtel vanadel puudel kasv peaaegu seiskunud ja sobivat oksa raske leida. Tugevamad oksad on tavaliselt ladvas.

                                           

Pildil on näidatud pookimiseks sobilikud erinevate liikide oksad. 

Saatmine. Kui oksi on vähe, saab saata suuremas mulliümbrikus. Parem on postitada nädala alguses, siis jõuavad oksad kiiresti kohale. Meie aadress: Seedri Puukool, Polli küla, Mulgi vald, Viljandimaa 69108. Saatmisel lisage oma aadress, telefon, e-posti aadress, samuti mitu puud soovite.

Kui puu(d) on olemas, anname teada. Teie poolt saadetud okstega poogitud istik on tavaliselt istutusvalmis alates sama suve juuli teisest poolest.

Selleks, et istik kiiremini tellijale üle anda, kasutame aluspuudeks suuremaid istikuid (15-25 l pottides) ja poogime oksad potis kasvava istiku latva või võrasse. Istiku hind on 50 €, iga kasvama läinud poogi eest lisandub 20 €. Nii et kui pookida ainult latva tuleb istiku hind 50+20=70 €. Kui pookida latva ja ka võraokstele, lisandub istiku hinnale 40-80 €. Tellimine ja täpsustamine e-kirja teel vt kontakt.
                                 


Järgneval pildil on näha pakitud pookeoksad ja - alused, mis OSC kulleriga teele lähevad.