NB! Kindla ostusoovi korral helistage ette, et vältida tühisõitu, kuna sortiment võib kiiresti muutuda.

Istikud

Õunviljalised - aroonia (Aronia)

Aroonia (Aronia) kodumaa on Põhja-Ameerika. Eestis on aroonia tuntud eelmise sajandi keskpaigast alates, kuid peamiselt ilu- ja hekipõõsana, kaunistades aedu oma õite ja kauni punase sügisvärvusega. Hiljem hakati väärtustama ka tema tumedaid mõrkja mekiga marju (tegelikult õunvili), mis praeguseks hetkeks on välja teeninud oma tervislike omaduste poolest imemarja tiitli.
Arooniad sobivad suurepäraselt värskelt tarbimiseks otse põõsalt noppides ja toormahlana. Mõrkjat maitset saab aga hästi peita kasutades marju erinevates magustoitudes, smuutides ja küpsetistes. Enim tuntud on kindlasti aroonia marjadest imemaitsev ja tervislik siirup. Levinud on kirsilehtede lisamine siirupi tegemisel.

AROONIA VILJADE OMADUSED:

  • Viljad on  tumeda värvusega, mahlased, mõrkja maitsega. Magus maitse jääb veidi parkainete varju, mis muudavad suu ’paksuks’
  • Rohkesti A, C, D,  B-grupi ja P vitamiine ning mineraalaineid nagu rauda, kaaliumi, kaltsiumi, vaske, mangaani, joodi.
  • Antioksüdantide sisalduse poolest maailma tipus

Regulaarne aroonia söömine mõjub hästi südame- ja veresoonkonnale, alandades vererõhku,  kaitseb põletike, vähi ja diabeedi eest. Kõrge antioksüdantide sisaldus on relv vananemise vastu.

AROONIA KASVATAMINE

1980-ndatel aastatel kasvatati arooniat Eestis üsna suurtel pindadel, peamiselt tööstuslikul otstarbel. Vahepealsetel aastatel kasvatamise huvi vaibus eelkõige madala turunõudluse pärast. Viimaste aastate jooksul on aga huvi aroonia kasvatamise vastu taas tõusuteel, sest väiketöötlejad ja veinitegijad leiavad endale nišše mittetraditsiooniliste puuviljakultuuride seast ja teadlikkus aroonia kasulikkuse osas on tõusnud. Rajatud on juba mitmeid noori istandikke. Mullastiku suhtes on aroonia vähenõudlik kultuur ja täiesti külmakindel. Kasvukoha valikul tuleb arvestada, et aroonia on valgusenõudlik ja ei talu seisvat vett. Aroonial on küllaltki vähe haigusi ja kahjureid, kes saaki rikuksid ning annab iga-aastaselt rohkelt saaki. Seetõttu on aroonia just mahekasvatajate hulgas populaarne, kuna teda on eelnimetatud põhjustel suhteliselt lihtne kasvatada. Lisaks sellele saab arooniat edukat kombainiga koristada.
Varasematel aastatel kasvatati peamiselt aroonia seemikuid, kuid need olid üksteisest üsna erinevad – erinev kasvukõrgus, saagikus ja maitse, mis tegid saagi realiseerimise raskeks. Praegusel ajal eelistatakse kindlaid sorte. Aroonia sortide kasvatamisel on istandik ühtlase kõrgusega, viljad ühtlase valmimisajaga, maitsega jne. Kõik teadaolevad aroonia sordid sobivad Eestis kasvatamiseks.
Projekti tulemuste põhjal võib öelda, et perspektiivikamad on ’Galicianka’ (saagikas, sügisel punase lehestikuga), ’Viking’ (madalamapoolne, saagikas) ja ’Nero’ (saagikas, madalamapoolne). ’Valkira’ ja ’Tshernookaja’ on kõrgemakasvulised kuid väga saagikad ja meeldiva maitsega.

Aedaroonia Aronia 'Viking'
Aedaroonia Aronia 'Viking'
Hind: 16.00 €
Aedaroonia 'Aron'
Aedaroonia 'Aron'
Hind: 16.00 €
Aedaroonia Aronia 'Nero'
Aedaroonia Aronia 'Nero'
Hind: 16.00 €