NB! Kindla ostusoovi korral helistage ette, et vältida tühisõitu, kuna sortiment võib kiiresti muutuda.

Istikud

Vähelevinud puuvilja - ja marjakultuurid - must leeder

Musta leedrit (Sambucus nigra) kohtab Eestis rohkem Saaremaal ja Lääne-Eestis, kuid ka Lõuna-Eestis. Lääne-Euroopas ja meilgi  kasvatatakse musta leedrit peamiselt ilupõõsana haljasaladel. Mustal leedril on suured väga dekoratiivsed lõhnavad õisikud. Kuid temast on hakanud kujunema marjakultuur. Suured istandikud ja aktiivsed aretustööd toimuvad  Austrias, Saksamaa, Taanis, Rootsis ja Ameerikas.
Musta leedri vilju kasutatakse kodumajapidamistes peamiselt segus teiste happerikkamate puuviljade ja marjadega kompottide, mahlade, keediste, veini ja erinevate magustoitude valmistamiseks. Musta leedri õisi kasutatakse ravitee valmistamiseks ja lisandina taignale. Lisaks pakub must leeder huvi ka kosmeetikatööstusele ja toiduainetööstuses toodete värvuse ja tervislike omaduste tõstmiseks.

MUSTA LEEDRI VILJADE OMADUSED

  • Viljad on läikivmustad
  • Küpsed viljad on söödavad. Poolvalminud vilju, mis on veel pruunika tooniga, ei soovitata kasutada, kuna võivad põhjustada kerget kõhulahtisust ja mürgistust.
  • Happevaesed, veidi lääged, spetsiifilise maitsega
  • Viljad sisaldavad erinevaid mineraalaineid nagu K, P, Ca, Mg ja Na
  • Viljades on rohkelt antioksüdante, mis leevendavad oksüdatiivset stressi

Musta leedri viljad on tuntud rahvameditsiinis diabeedi, neeruhaiguste ja haavandite ravis. Leedri koort on kasutatud higileajava vahendina ja diureetikumina. Kuivatatud õitest valmistatud tee toimib põletikuvastaselt, leevendades külmetust, köha ja palavikku.
 

MUSTA LEEDRI KASVATAMINE

Must leeder eelistab viljakaid ja niiskeid muldi. Eesti sisemaal sobib kasvatamiseks paremini lõunapoolse avatusega metsasopp või muu nn „soojem koht“. Talvitub hästi pehmematel talvedel, karmimatel talvedel võib taime maapealne osa lumepiirini ära külmuda ja hukkuda. Samas, must leeder õitseb ja viljub ka esimese aasta võrsetel ning taimestik taastub kiiresti. Aastakasvud võivad mustal leedril ulatuda isegi 3m kõrguseks (2020). Must leeder õitseb tavaliselt juuni lõpus, mistõttu hilised öökülmad õisi ei ohusta. Viljad valmivad alles hilissügisel – septembri lõpus, oktoobris. Seetõttu on oluline sordivalikul arvestada, kas me soovime saada mustalt leedrilt tarbimiseks ja töötlemiseks õisi või vilju. Sorte tuntakse üsna mitmeid, enamasti on must leeder rohelise lehestikuga, kuid dekoratiivsordid ka lõhislehised (’Lacinata’) või tumepunase lehestikuga (’Black Lace’, ’Black Tower’). Kahjuks on dekoratiivsordid väga talveõrnad.
Rohelise lehestikuga musta leedri sortidest on tuntumad ’Sampo’, ’Haidegg17, Hashberg’ ja ’Riese von Vossloch’. Sampo’ on meie tingimustes piisavalt varajase viljade valmimisajaga, et kasvatada seda sorti just marjade saamise eesmärgil. Teiste sortide viljade valmimisaeg jääb hilisemaks ja paljudel aastatel ei pruugi need enne tugevamaid öökülmasid valmida.

Must leeder Sambucus nigra 'Haidegg 17'
Must leeder Sambucus nigra 'Haidegg 17'
Hind: 15.00 €
Must leeder Sambucus nigra 'Sampo'
Must leeder Sambucus nigra 'Sampo'
Hind: 15.00 €
Must leeder Sambucus nigra 'Haschberg'
Must leeder Sambucus nigra 'Haschberg'
Hind: 15.00 €
Must leeder Sambucus nigra 'Riese aus Vossloch'
Must leeder Sambucus nigra 'Riese aus Vossloch'
Hind: 15.00 €
Must leeder Sambucus nigra Kalsnava
Must leeder Sambucus nigra Kalsnava
Hind: 15.00 €