NB! Kindla ostusoovi korral helistage ette, et vältida tühisõitu, kuna sortiment võib kiiresti muutuda.

Istikud

Vähelevinud puuvilja - ja marjakultuurid - vilt-kirsipuu

Vilt-kirsipuu pärineb Ida-Aasia mägedest. Meil kasvatatavatest teistest kirsipuuliikidest erineb vilt-kirsipuu roodude kohalt sügavate, justkui sisse pressitud vagude ning allküljelt viltjate karvadega kaetud lehtede poolest. Õiepungad paiknevad nii viljaraagudel kui lühikestel viljaokstel. Õitseb rikkalikult maikuus enne lehtimist. Õied on 1-3 kaupa, roosakasvalge värvusega. Hele- kuni tumepunased luuviljad on väiksemad, kuid magusamad kui hapukirsipuul.  Neid süüakse dessertviljana või tehakse mahlaks, kompotiks või keediseks. Viljad valmivad juuli lõpul või augusti alguses.
Mullastiku suhtes on vilt-kirsipuu vähenõudlik, kuid eelistab kergeid hästi õhustatud muldi. Happelistel muldadel kasutada umbes iga 5 aasta järel lubiväetist.

Vilt-kirsipuu on külmakindel kontinentaalse kliima taim, kuid meie merelises, ebastabiilsete talvedega kliimas (temperatuuride sage kõikumine suures ulatuses) võib esineda omajuursel taimel talvekahjustusi, milleks on juurekaela kõdunemine. Sageli on kahjustatud ka tüve alumine osa. Taimed võivad kevadel lehtida ja osaliselt õitseda, kuid sageli suve esimesel poolel kuivab kogu taim. Juurekaela kõdunemine ei ole nakkav haigus.
Taime ei või istutada ka liigniisketesse lohkudesse, mis soodustab samuti juurekaela kõdunemist. Seetõttu istutada taim kõrgemale kohale, kuhu ei saa liigne vesi koguneda. Sobiva kasvukoha ja korraliku väetamise korral esineb talvekahjustusi vähem ning on võimalik siiski saada ilusaid hästi säilinud viljakandvaid põõsaid. 

Kuna huvi taime vastu nii dekoratiivsuse kui söödavate viljade pärast on suur, siis oleme teda pookinud ka haralise ploomipuu ehk alõtša peale, et parandada taime talvekindlust.  Alusele poogitud vilt-kirsipuu talub hästi talviseid temperatuurikõikumisi ning teda saab kasvatata dekoratiivse umbes 2m kõrguse puukesena. 

Meie puukoolist saab hetkel soetada omajuurseid vilt-kirsipuu istikuid ning alõtša peale poogitud vormi 'Rima'.


Нетрадиционные плодовые растения - Войлочная вишня (Prunus tomentosa)

Войлочная вишня декоративный зимостойкий листопадный кустарник высотой 2 м, с раскидистой кроной.
Родина – Китай, Япония, Гималаи, Дальний Восток.
Однолетние побеги сильно опушены. Листья простые, обратнояйцевидные или овальные, заостренные, сверху серовато – зеленые, опушенные, снизу шерстистые. Осенью листья желтеют и краснеют, становясь украшением сада. Интересно цветение войлочной вишни, которое способно украсить любой ландшафтный дизайн. Цветки у войлочной вишни розовые, диаметром до 2,5 см, собраны в зонтичные соцветия. Цветет в мае. Плоды вишни – костянки с короткой плодоножкой, ярко – красного цвета, диаметром до 1,5 см, мякоть сочная, кисло сладкая, отличается скороспелостью, высокой урожайностью и декоративностью. Плоды войлочной вишни, как правило, слаще плодов обычной вишни. Количество сахаров в них доходит до 10 %. Из плодов готовят варенье, соки, компоты, засахаривают. Очень вкусны они в свежем виде, прямо с куста. Их очень любят дети.

Vilt-kirsipuu Prunus tomentosa sün Cerasus tomentosa
Vilt-kirsipuu Prunus tomentosa sün Cerasus tomentosa
Hind: 20.00 €
Vilt-kirsipuu Prunus tomentosa sün Cerasus tomentosa ,Rima'
Vilt-kirsipuu Prunus tomentosa sün Cerasus tomentosa ,Rima'
Hind: 32.00 €