NB! Kindla ostusoovi korral helistage ette, et vältida tühisõitu, kuna sortiment võib kiiresti muutuda.
Viljandimaa suurima puukooli juht Elmar Zimmer on sel kevadel kogenud sellist müügiedu, mida ta oma pika ärimeheelu jooksul ei mäleta.
"Peaaegu sama pöörane oli olukord nõukogude aja lõpus, kui kiirelt kahaneva väärtusega "lepalehtedest" sooviti ruttu vabaneda," lausus ta.
Et laadad on haiguskriisi tõttu keelu all, käivad paljud istikukasvatajad kaupa pakkumas üle Eesti turgudel. Kirjeldades oma läinud nädalavahetuse käiku Ida-Virumaale kerkisid Elmar Zimmeril suunurgad kõrvuni.
Ida-Virumaal on istikute vastu alati suur huvi ning retkedeks sinna valmistub Elmar Zimmer erilise hoolega, näiteks paneb välja etiketid ja sordikirjeldused lisaks eesti keelele vene keeles. Oma tulekust andis ta teada kohaliku lehe vahendusel ning e-posti teel edastati talle väga palju tellimusi. Nii ladus Elmar Zimmer pool suurt kaubaautot täis tellitud kaupa ja ülejäänusse mahutas tuntumaid ja Ida-Virumaa elanikule meelepäraseid istikuid. Pollist algas sõit öösel kell 2 ja hommikul kell 7 oldi Narvas kohal. Elmar Zimmer lootis, et varakult jõudes on hea rahulik päevaks valmistuda.
"Uudistajaid oli kohe ning suurivaevu jõudsime tellitud asjad maha tõsta. Ülejäänud kaupa ei jõudnudki maha tõsta, neid hakati kohe käest ostma ning tunglemist oli palju. Kisasin küll, et koroona ja politsija, aga ei aidanud miski. Läheduses pakkusid oma kaupa lille- ja köögiviljataimede müüjad. Tunglemise peale saabus kohale politsei, kes vaatas, et meie mölluga ei ole enam midagi teha, ja kaugemale tõsteti hoopis teiste müüjate letid, et meie juures tunglejatele ruumi teha," jutusta Elmar Zimmer.
Nii käis ostumöll puukooli omaniku sõnutsi kella 15-ni välja. Kui olukord veidi rahunes, saadi autost kogu kaup õue tõsta. "Elu oli väga põnev. Nii möödus minu jaoks Narva lahing," lausus Zimmer naljatamisi.
Seedri puukooli rahvas ööbis Narva hotellis ja läks järgmisel päeval Jõhvi. "Seal olime targemad ning enne midagi ei müünud, kui istikud olid autost välja tõstetud. Siis saime rahulikumalt edasi müüa: kaup oli kiiremini leitav," jätkas Elmar Zimmer jutustust.
Et paljud ostjad jäid ikkagi kaubast ilma, kordab Seedri puukool sel nädalavahetusel oma Ida-Virumaa müügituuri. "Kui raud on kuum, siis tuleb seda taguda," nentis aednik.
Suurema osa tänavusest kaubast on Seedri puukool juba maha müünud: lähipäevadel lõpevad maasikataimed, samuti on otsakorral viinamarjaistikud, sõstardega hakkab kitsaks minema. "Saame hakata uute istikute kasvatamisega tegelema," ütles Zimmer.
Seedri puukool varustab kaubaga suuri kaubanduspoode üle Eesti. "Meie põhiline aur on läinud sel kevadel kauba komplekteerimisele. Ühe väiksema poe juhataja vahepeal helistas iga päev ja uuris, millal ma tulen, sest tal üks vanamemm käib iga päev nukralt uut kaupa küsimas," kõneles Zimmer. "Sellist müügiedu nagu sel kevadel ei ole mul kunagi varem olnud ega tule ka, see on selge. Seda võib suisa ostupaanikaks nimetada. Inimestel on hirm, et kaup otsa lõpeb."
Seedri puukooli juht nentis, et vahepeal oli tal kehv aeg: müük kukkus kolme aastaga 50 protsenti ning tekkisid võlad, nüüd toimuv on tema ütlemist mööda aga fantastiline. "Inimesed on taas maaelu vastu huvi tundma hakanud. Lapsed saavad selgeks, kuidas õun kasvab," sõnas ta.
Päidre puukooli omanik Hillar Nassar nimetas tänavukevadist müüki tugevaks keskmiseks, aga mõned sordid on hakanud temalgi otsa lõppema. "Et viin suure osa kaupa ettetellijatele koju, on tööd varasemast kolm korda rohkem. Tellimused tuleb komplekteerida aia eri otstes ja need võtavad kaubaautos rohkem ruumi. Laatadel käies sai auto kaupa lihtsalt täis laotud ja kohapeal müüdud," selgitas ta. "Päris palju käib mul ostjaid kodus ja Viljandi turult nokitakse."
Nassari hinnangul on üks müügi mõjutaja see, et Läti ja Leedu piirid on kinni ning kodumaist kaupa läheb seetõttu rohkem. Teiseks on koroonakriisi tõttu paljud inimesed maakodudes ja tahavad aiandusega tegelda.
Egon Valdaru